تبلیغات
NABSA - مقارنه سیاره مشتری و زهره
یکی از زیباترین مقارنه‌های امسال مقارنه سیاره مشتری و زهره است. این مقارنه را در افق غربی آسمان شامگاه سه‌شنبه ۹ تیر می‌توانید به راحتی رصد کنید. جدایی زاویه‌ای این دو سیاره ۰.۴ درجه است که در آسمان تقریبا به اندازه قطر نیمی از ماه کامل است.
مقارنه زمانی رخ می‌دهد که دو جرم در آسمان که صدها میلیون کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند، از دید ناظر زمینی در فاصله‌ای کمتر از ۴ درجه از یکدیگر قرار گیرند. در شب این مقارنه مشتری ۹۰۸ میلیون کیلومتر و زهره ۷۸ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد. با اینکه مشتری حدود ده برابر دورتر از زهره است، اما ناظر زمینی آن‌ها را در یک محدوده و به فاصله بسیار نزدیک در آسمان می‌بیند.فاصله دو سیاره مشتری و زهره شامگاه ۶ تیر در آسمان به ۱.۳ درجه می‌رسد
به طور معمول در هر سال چند مقارنه زیبا بین سیارات داریم، اما مقارنه دو سیاره پرنورتر منظومه شمسی قطعا زیباتر خواهد بود. این پدیده یکی از زیباترین پدیده‌های رصدی است که منجمان آماتور می‌توانند برای رصد آن برنامه‌ریزی کنند. این پدیده را می‌توانید با چشم غیرمسلح رصد کنید و از دیدن دو سیاره پرنور آسمان کنار یکدیگر لذت ببرید. اگر با تلسکوپ یا دوربین دو چشمی هم رصد کنید، دو سیاره را در یک میدان دید و تقریبا به یک اندازه می‌بینید.
مشتری و زهره در مقارنه از دریچه تلسکوپ

برچسب ها: مقارنه،
دنبالک ها: ماهنامه نجوم،

تاریخ : چهارشنبه 10 تیر 1394 | 03:08 ب.ظ | نویسنده : دنباله دار هالی ^-^ | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.