تبلیغات
NABSA - مطالب مهر 1394
طرح اعزام انسان به مریخ، در چند سال اخیر به شکلی بسیار جدی مطرح شده است؛ اما به منظور آمادگی برای این سفر به چه تمهیداتی نیاز داریم؟

کشف رگه‌هایی که از احتمال وجود آب بر روی مریخ خبر می‌دهد، امیدها برای اعزام هر چه سریع‌تر انسان به این سیاره سرخ‌رنگ همسایه زمین را پر رنگ‌تر کرد. با این‌ وجود، آب فقط یکی از پیش‌نیازهای سکونت انسان بر روی مریخ است و برای سفر انسان‌ها از زمین به این سیاره و نیز حضور در آن، به تمهیدات دیگری نیاز است. به این منظور برخی سازمان‌ها و مؤسسات فضایی گوناگونی، طرح‌های مختلفی را به اجرا درمی‌آورند که به‌طور مستقیم و یا غیرمستقیم می‌تواند زمینه حضور انسان در فضا را فراهم کند. در ادامه به بررسی ده نمونه از مهم‌ترین این اقدامات می‌پردازیم:


1- مأموریتی یک‌ساله در فضا

2- فناوری نوین برای فرود

3- موشک‌های بسیار بزرگ

۴- حمل‌ و نقل

5- موشک‌هایی چند بار مصرف

6- اکسیژن روی مریخ

7- ساخت محل زندگی بر روی مریخ

8- فناوری گرفتن سیارک‌ها

9- لباس‌های فضانوردی جدید

10- مارس وان

بقیه در ادامه...ziba


ادامه مطلب برچسب ها: اعزام انسان به مریخ، مارس وان، وجود آب بر روی مریخ، ساخت محل زندگی بر روی مریخ، mars one،
دنبالک ها: وبسایت علمی بیگ بنگ،

تاریخ : پنجشنبه 30 مهر 1394 | 10:23 ق.ظ | نویسنده : دنباله دار هالی ^-^ | نظرات
هفته جهانی نجوم مبارك
از 12 تا 18 مهر

برچسب ها: هفته جهانی نجوم،

تاریخ : سه شنبه 14 مهر 1394 | 10:43 ب.ظ | نویسنده : دنباله دار هالی ^-^ | نظرات

پنجشنبه ۹ مهر:  قابل مشاهده شدن دنباله دار «کاتالینا»

دنباله دار «کاتالینا» تازه کشف شده است و در نهم مهر ماه با چشم غیر مسلح با «قدر ۵» تا جمعه، پانزدهم آبان قابل رصد است

 پنجشنبه شب ۱۶ مهر بامداد جمعه ۱۷ مهر اوج بارش شهابی اژدهایی با ۱۰ شهاب در ساعت است. این بارش ذرات بازمانده دنباله دار «ژیاکوبینی زینر» P ۲۱ است.

 بارش شهابی اژدهایی که در گذشته به صورت غیررسمی با عنوان «جیاکوبینیدز» نیز شناخته می‌شد، بارش شهابی است که بر اثر عبور زمین از میان رد دنباله دار دوره‌ای ۲۱ «پی/ژیاکوبینی-زنیر» ایجاد می‌شود. این بارش شهابی هرساله در اواسط مهرماه روی می‌دهد و معمولا بین شانزدهم و هجدهم مهر، به اوج می‌رسد.

 در سال‌های۱۹۳۳ و ۱۹۴۶ نرخ ساعتی سرسویی بارش شهابی اژدهایی بسیار بیشتر از معمول شد و به هزاران شهاب در ساعت رسید.

بهترین شرایط برای رصد بارش شهابی اژدهایی، آسمان صاف و بدون آلودگی نوری است.

یکشنبه ۱۹ مهر: اورانوس به وضعیت مقابله می رسد و بهترین شرایط رصد را در طول شب دارد.

سه شنبه ۲۱ مهر: ماه نو در ساعت ۳:۳۶

جمعه ۲۴ مهر: در ساعت ۱۳:۳۰، سیاره تیر به حداکثر کشیدگی غربی با زاویه ۱۸.۱ می رسد. 

چهارشنبه شب ۲۹ مهر: بامداد پنجشنبه ۳۰ مهر، بارش شهابی جباری با ۲۰ شهاب در ساعت بازمانده دنباله دارد «هالی» است.

 بارش شهابی جباری یکی از بارش های شهابی سالانه‌ است که کانون بارش آن در صورت فلکی جبار به نظر می‌رسد. بارش شهابی جباری بارش خیلی مشهوری نیست اما با این وجود جالب توجه است.

این بارش معمولا هر سال از حدود روز ۱۰ مهرماه تا حدود روز ۱۶ آبان ماه فعال است. بارش شهابی جباری در حدود روز ۲۹ ماه مهر به اوج می‌رسد

 سرعت میانگین شهاب های  این بارش نسبت به کره زمین در اوقات اوج این بارش معمولا حدود ۶۶٫۲ کیلومتر بر ثانیه‌ است که نسبتا زیاد به شمار می‌آید. شهاب‌های این بارش چندان روشن نیستند ولی از خود خاکستر بیشتری بر جا می‌گذارند.

دوشنبه ۴ آبان: مقارنه سیارات ناهید و برجیس با جدایی ۱ درجه (همنشینی دو سیاره درخشان).

سه شنبه ۵ آبان: ماه کامل در ساعت  ۱۵:۳۵

چهارشنبه ۶ آبان: مقارنه نادر سیارات ناهید، بهرام و برجیس در بامداد، مثلثی با جدایی ۱ درجه در افق شرق می سازند.

پنجشنبه شب ۱۴ آبان: بامداد جمعه ۱۵ آبان، بارش شهابی ثوری با ۱۰-۵ شهاب در ساعت بازمانده سیارک TG۱۰ و دنباله دار «انکه» ۲P که به بارش آذرگونیها نیز مشهور است.

 بارش شهابی ثوری بارش شهابی سالیانه‌ای است که بر اثر برخورد ذرات برجای مانده از دنباله دار «انکه» با جو زمین پدید می‌آید. از آن‌جا که نقطه نور باران این بارش شهابی در صورت فلکی ثور قرار دارد، اخترشناسان سال‌ها پیش آن را بارش شهابی ثوری نامیدند که این نام تا به امروز باقی است.

چهارشنبه ۲۰ آبان: ماه نو  در ساعت ۲۱:۱۷

سه شنبه شب ۲۶ آبان:  بامداد چهارشنبه ۲۷ آبان بارش مشهور شهابی اسدی بازمانده دنباله دار «تمپل تاتل» با ۱۵ شهاب در ساعت به وقوع می پیوندد.

بارش مشهور شهابی اسدی

بارش شهابی در هنگام عبور سیاره زمین از میان توده‌ای از ذرات در فضا رخ می‌دهد. در این مواقع تعداد زیادی شهاب در جو می‌سوزند. هر بارش شهابی در ناحیه مشخصی از آسمان اتفاق می‌افتد و به این محل کانون بارش گفته می‌شود.البته جهت حرکت شهاب‌ها متفاوت است ولی اگر مسیر آن‌ها را امتداد دهیم به کانون بارش می‌رسیم.

 بارش شهابی اسدی یکی از مشهورترین بارش های شهابی است که معمولا هر ساله در فصل پاییز روی می‌دهد و کانون بارش آن در صورت فلکی اسد به نظر می‌رسد. این بارش در شب‌های ۲۶ تا ۲۸  آبان ماه هرسال به اوج خود می‌رسد و گاه شامل ۱۰ تا ۲۰  شهاب در هر ساعت می‌شود.


برچسب ها: وقایع نجومی مهروآبان 94،
دنبالک ها: جام نیوز،

تاریخ : پنجشنبه 9 مهر 1394 | 07:28 ب.ظ | نویسنده : دنباله دار هالی ^-^ | نظرات

Astronomy Picture of the Day


See Explanation.  Clicking on the picture will download
 the highest resolution version available.
عکس از Jose Antonio Hervás

برچسب ها: ماه گرفتگی6 مهر1394، خسوف،
دنبالک ها: Astronomy Picture of the Day،

تاریخ : چهارشنبه 8 مهر 1394 | 09:05 ب.ظ | نویسنده : دنباله دار هالی ^-^ | نظرات


تصویر بازسازی شده از غروب ماه در حالت خسوف جزئی در 19 آذر 1390 در کلرادو / عکس: Patrick Cullis

خسوف یا ماه‌گرفتگی از پدیده‌های زیبای طبیعت است که هر از گاهی رخ می‌دهد و خیلی‌ها را سر به هوا می‌کند. تماشای خسوف بجز داشتن دو چشم سالم به هیچ تلسکوپ یا دوربینی نیاز ندارد. به هنگام ماه‌گرفتگی می‌بینیم که چراغ سفیدرنگ آسمان شب ناگهان در حجابی سرخ فرو می‌رود و در شرایطی که پیش از آن ستاره‌های کم‌نور آسمان درفروغش رنگ باخته بودند، با تاریک شدن ماه مجال خودنمایی پیدا می‌کنند.

خسوف، آنگونه که فردا رخ می‌دهد...

فردا از ساعت 04:37 بامداد خواهیم دید که قرص ماه از قسمت بالا بتدریج تیره می‌شود. این وضعیت تا ساعت 05:41 ادامه خواهد یافت. در این زمان ماه وارد سایه زمین می‌شود و از این ساعت لبه سایه زمین بر قرص ماه بیشتر خودنمایی خواهد کرد. حالا بسته به اینکه در کجای ایران باشید و زمان غروب ماه در محل شما چه وقت باشد، می‌توانید مدت بیشتری از پیشروی ماه در سایه زمین را پیش از غروب ماه ببینید. ماه در بیشتر شهرهای ایران در حالیکه لحظه به لحظه بیشتر تیره می‌شود، به لحظه غروب خود نزدیک شود. از آنجایی که نور ماه در هنگام خسوف بازتابی از نور خورشید رد جو زمین است، بسته به اینکه جو زمین چقدر از ابر پوشیده باشد، یا چقدر غبار در جو زمین زیاد باشد ممکن است خسوف خیلی قرمز ، قرمز، یا تا حدودی قرمز و نارنجی یا اصلا آجری رنگ دیده شود. تجارب قبلی در رصد خسوف نشان می‌دهد که شدت تیره شدن ماه به هنگام ماه‌گرفتگی می‌تواند معیاری برای ارزیابی وضع غبارآلودن بودن جو زمین به هنگام رخداد خسوف باشد.برای اطلاع بیشتر در مورد خسوف به ادامه مطلب بروید...

ادامه مطلب
تاریخ : یکشنبه 5 مهر 1394 | 08:30 ب.ظ | نویسنده : دنباله دار هالی ^-^ | نظرات

به گزارش خبرگزاری مهر، در دنیای سفرهای فضایی نخستین گام همواره پرهزینه ترین بخش به شمار می آید و آن چیزی نیست جز جدا شدن از زمین و خروج از اتمسفر.

به تازگی مهندسان شرکتی در کانادا به نام Thoth Technology ایده ساخت آسانسور فضایی را در آمریکا به مرحله ثبت اختراع رسانده اند که پیش بینی می شود در صورت نهایی شدن، فرآیند انتقال فضانوردان به مدار زمین را با صرف هزینه ای به مراتب کمتر ممکن سازد.

این آسانسور فضایی که ۲۰ کیلومتر ارتفاع خواهد داشت در واقع یک سازه فضایی قابل انعطاف است که با استفاده از آن تا ۳۰ درصد در مصرف سوخت صرفه جویی می شود.

از آن گذشته ایده استفاده از این آسانسور انعطاف پذیر به عنوان کلاس جدیدی از ماهواره ها مطرح شده است.

قطر ساختار استوانه ای شکل این آسانسور ۲۳۰ متر است که در رأس آن یک یا چند عرشه در نظر گرفته شده است. از طریق این عرشه ها امکان پرتاب محموله های مختلف به فضا وجود دارد.

طراحان این سازه آن را به گونه ای ارایه کرده اند که با برخورداری از دیوارهای مستحکم و در عین حال انعطاف پذیر، واکنش مناسبی نسبت به تکانهای محیطی داشته باشد.

مهمترین کاربرد این سازه فوق عظیم پرتاب فضاپیماها خواهد بود. رأس این آسانسور فضایی به عنوان سکویی جهت پرتاب فضاپیماها و همچنین فرود آنها و در عین حال مکانی برای سوخت گیری مجدد راکت ها به کار گرفته خواهد شد.

توسعه تحقیقات علمی، ارتباطات و گردشگری از دیگر عملکردهایی است که برای این پروژه در نظر گرفته شده است.برچسب ها: اسانسور فضایی، فضاپیما، سفرهای فضایی، Thoth Technology، تحقیقات علمی،
دنبالک ها: سازمان فضایی ایران،

تاریخ : پنجشنبه 2 مهر 1394 | 03:45 ب.ظ | نویسنده : دنباله دار هالی ^-^ | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.